:Başkale News : | Başkale'den Dünyaya Açılan Tek Meridyen..
Son Dakika
PKK'li Kaya Erciş'te toprağa verildi Daily Telegraph: PKK, ABD ile gizlice görüşüyor Yüksekdağ: Erdoğan darbe yapıyor Erdoğan 'Kıyamete kadar savaş' dedi Karadeniz'in asi çocuğu Kobanê yolunda şehit düştü Siyasi soykırım operasyonları sürüyor: En az 31 gözaltı Nusaybin'de patlama: En az 2 polis yaralı Hakkari'de köyler boşaltılıyor Polis AKP tabelasını söktü! 'Şimdi katilimizi başımıza komutan olarak atıyorlar'
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
 
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
 
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
 
Belediye’den Yol Atağı
Belediye’den Yol Atağı
SİNAN ÖZTÜRK
 

CHP, HDK'nin kapısını hangi yüzle çalıyor

SİNAN ÖZTÜRK

27 Ocak 2013 Pazar 18:42
Yazdır

 

Kısa süre önce bir CHP yöneticisinin Seid Rıza'nın itibarının iade edilmesi tartışmaları üzerinden Kürt karşıtı söylemi yeniden ürettiğine dikkat çekmiştim. Kürt illerinin yanı sıra özellikle büyük şehirlerde Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden de oy alamayan CHP'nin, kendi içinde Kürt karşıtı ırkçılığa kurumsal bir tepki geliştirememesi genlerinden kaynaklanıyor sanırım.

 

Kişisel kanaatim CHP'nin kapatılarak ülkenin demokratikleşemeyen geçmişi ile yüzleşme müzelerinden biri olması gerektiğidir. Kana, kafatasına dayalı faşizmi savunabilecek kadar dünyalı değerlerden yoksun, ”akademisyen” milletvekillerini bünyesinde barındırarak Kürt karşıtlığını her gün yeniden üreten eski bir yerel işletme olmanın ötesine varamayacak bir genel merkezden başkaca bir şey de olmaz aslında.

 

Yine de son olarak bir milletvekilinin, ”ulus” ve ”millet” kavramlarını çarpıştırarak yeniden ürettiği Kürt karşıtlığı üzerinde biraz durmak gerek.

 

Bu ırkçı faşist hezeyanın altında yatan nedenlerden birinin bu partinin genetiğinden kaynaklandığını söylemiştim. Bir başka nedeni ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun kısa bir süre önce gerçekleşen Çin gezisinin perde arkasında saklı. Bana ulaşan bilgilere göre, CHP yönetimi uzun bir süredir 2014 yerel seçimlerinde Emek Barış ve Özgürlük Bloğu-Bugün Halkların Demokratik Kongresi'ne dönüştü- ile belli seçim bölgelerinde ”ittifakın” olabilirliliğini tartışıyordu. İstanbul başta olmak üzere yoğun Kürt nüfusu barındıran şehirler ittifak alanları olarak seçilmiş. Çin gezisi sırasında bazı CHP yöneticileri geziye katılan bazı gazetecilerden, ”2014 yerel seçimlerinde geniş tabanlı bir ittifakı görüşmek üzere bizi HDK'den bazı isimlerle bir araya getirebilir misiniz” talebinde bulundular.

 

Buna göre kısa süre sonra bu buluşmanın ilk temasları için girişimler başlayacaktı. Görünen o ki Paris'te üç Kürt kadının katledilmesinin Abdullah Öcalan ile başlayan barış görüşmelerini sabote etme amacı ile CHP İzmir Milletvekili'nin ırkçı hezeyanının da Kılıçdaroğlu yönetiminin ittifak arayışlarını sabote etme bakımından ciddi bir benzerliği var. Böyle bir ittifak ”olsun mu, olmalı mı” bunlar başka başlıklar. Ancak CHP içerisindeki bir kliğin Kılıçdaroğlu'nun dar yakın çevresi tarafından fikir düzeyinde tartışılan bir girişimi sabote etme yöntemine dikkat etmek gerek.

 

Zira bu faşizm iniltileri başından beri ”ulaşmaya” çalıştığı ”muhasır medeniyet” karşısında yaşadığı derin aşağılık kompleksinin Türk yarı aydınındaki bilinç altı ideolojik metinleridir. Osmanlı'nın Avrupalı tarafından ”hasta adam” ilan edilmesi ile kronikleşen bu aşağılık kompleksi Türk resmi tarih tezinde, ”Baltacı-Katerina” cinsiyetçi söylemine kadar alçaltmıştır bu kadroları. Bugün yaşanan alçalmanın tarihsel kökleri derinlerdedir yani.

 

Bugün iktidar partisi karşısında muhalefet yapmak bir yana memleketin genişçe bir bölümünde il teşkilatı bulunmayan CHP'nin parlamentoda MHP'den alkış alan ”fikirleri” ile sosyalist enternasyonal toplantılarına hangi yüzle katılacağını merak ediyorum.

 

Kendisi de ”Atatürk'ün askerlerinden” olan bu İzmir milletvekiline, askeri olduğu komutanın, ”Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.” sözünü hatırlatmak gerekir. Birbirinin kapsayan iki kavramı kullanarak faşist bir diskur oluşturmaya çalışıyor anacak, komutanının kendisine biçtiği ”millet” olma hali ile çelişiyor. Nitekim buradaki, ”millet” vurgusunun temel referansı 24 anayasasının ruhunu oluşturan Kürt inkarıdır.

 

CHP milletvekilinin dillendirdiği, MHP sıralarından da alkış alan bu Kürt karşıtı faşist söylemin ”demokrasinin gereği olan fikir özgürlüğü” olduğunu söyleyen kendini bilmezlere de bir iki laf etmek gerek. Bunun bir fikir özgürlüğü olduğunu söyleyenlere de demokrasi inancı olan dünyada faşizmin bir düşünce değil insanlık suçu olduğunu hatırlatmak gerekir.Bu köşe yazısı toplam 1864 defa okunmuştur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
hocam vallaha senin yazılar süper ya. her halde siz başkaleli siniz
ercan - 2013-01-28 12:02:34
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Anket
BAŞKALENEWS YENİLENDİ
KÖTÜ OLMUŞ
İYİ OLMUŞ
ÇOK İYİ OLMUŞ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. www.baskalenews.com
Yazılım: Haber Sitesi Kur