:Başkale News : | Başkale'den Dünyaya Açılan Tek Meridyen..
Son Dakika
PKK'li Kaya Erciş'te toprağa verildi Daily Telegraph: PKK, ABD ile gizlice görüşüyor Yüksekdağ: Erdoğan darbe yapıyor Erdoğan 'Kıyamete kadar savaş' dedi Karadeniz'in asi çocuğu Kobanê yolunda şehit düştü Siyasi soykırım operasyonları sürüyor: En az 31 gözaltı Nusaybin'de patlama: En az 2 polis yaralı Hakkari'de köyler boşaltılıyor Polis AKP tabelasını söktü! 'Şimdi katilimizi başımıza komutan olarak atıyorlar'
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
 
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
 
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
 
Belediye’den Yol Atağı
Belediye’den Yol Atağı
OKTAY ÖNER EZBER BOZACAK AÇIKLAMALAR YAPTI
 

OKTAY ÖNER EZBER BOZACAK AÇIKLAMALAR YAPTI

AŞİRETLER BÜYÜK KONUŞUYOR(1)

16 Temmuz 2013 Salı 18:23
Yazdır

NAİF YAŞAR-ÖZEL

‘AŞİRETLER BÜYÜK KONUŞUYOR’ yazı dizisinin bu günkü konuğu, Şidan Aşiret Reisi Temér Axa’nın torunu Oktay Öner.

TEMÉR AXA’NIN TORUNLARI ‘ÇÖZÜM’ DİYOR

Temér Axa’nın vefatından sonra aşiretin başına geçen ve sağlığında  bölge aşiret reisleri  arasında saygın, otoriter kişiliğe sahip olan Kaya Bey’in oğlu olan Oktay Öner, Şidan Aşiretinin siyasi karakterini açıklarken, Ezberleri bozacak şu açıklamalarda bulundu.

‘AMCAM NEDİM ÖNER KORUCULUĞU KABUL ETMEDİĞİ İÇİN BEDENİNE 300 KURŞUN YAĞDIRDILAR’

‘DEVLET 23 KÖYÜMÜZÜ YAKTI, BOŞALTTI, GÖǒE ZORLADI, YAYLALARIMIZI YASAKLADI AMA SİYASİ TERCİHLERİMİZİ DEĞİŞTİREMEDİ’

‘ŞİDAN AŞİRETİNİN; SİYASİ TERCİHİ GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ GÜNÜMÜZDE DE KİMLİK SAHİPLENMESİNDEN YANADIR’

‘ŞİDAN AŞİRETİ; ELEŞTİREL BİR AŞİRETİR,AMA AŞİRET BİREYLERİNE ADAYLIK VERİLMEDİĞİ İÇİN TAHRİBAT YARATACAK BİR AŞİRET DEĞİLDİR’

‘ŞİDAN AŞİRETİ; YAŞADIKLARI ACI VE BASKILARA RAĞMEN GÜNÜMÜZDE, KADIN-ERKEK, GENÇ-YAŞLI, OKUMUŞ-OKUMAMIŞ TOPYEKÜN HALKIN MÜCADELESİ SAFLARINDA YER ALMIŞLARDIR’

Yüzyıllardan bu yana Kürtlerin yaşamında sosyolojik bir realite olarak görülen ‘aşiret yapılanması’,90’lı yıllara kadar Cumhuriyet hükümetlerinin gündeminde düşmeyen ancak güvenirlilik konusunda, üzerleri kırmızıçizgilerle çizilen ‘şüpheli, şaibeli, güvensiz’ topluluklar olarak görüldü.

Cumhuriyetin iktidarları.,kendi bekaları için aşiretler üzerinde ikili hesaplar yaptıkça,aşiretler,sistemden uzaklaştı.

Aşiretler Sistemden uzaklaşınca, devlet; güç mekanizmasını devreye soktu ve aşiret büyüklerine ortadan kaldırmayı denedi.

Aşiretin yaşam alanlarını ateşe verdi, köyleri boşaltı, yaylaları yasakladı.

Yaşadıkları coğrafyadan uzaklaşan aşiretler; geldikleri şehirlerde kimlik arayışına girdi ve iktidarları seçim sandıklarına gömerek siyasi tercihlerini ortaya koydu.

25 yıllık yakın tarihte, siyasi arenada yaşanan büyük değişimler, devletin aşiretlere karşı geliştirdiği ikili politikaların ürünü olarak kabul gördü.

1990 yılında doğan aşiret çocuğu, günümüzde tercihini kimlik sahiplenmesinden yana kullanıyor.

İşte böylesi bir süreçte,’Aşiretler Büyük Konuşuyor’ yazı dizisinin 2.bölümünde ŞİDAN aşiretini ele aldık.Dünkü sayıda aşiretin,Kültürel geleneklerini,sosyal yaşamlarını ve tarihsel süreçlerini,Aşiret ‘Ru Sipi’ si olarak bilinen Hacı Sabri Gülen’nin anlatımlarıyla siz okurlara aktardık.

‘Şidan’ aşiretinin konu alındığı 2.bölümde ise,Aşiret reisi Emer ve Temér Axa’nın torunu,Kaya Bey (Öner) in oğlu Oktay Öner’in ezber bozan söylemleriyle siz okurlarla paylaşacağız.

KORUCULUK DAYATMASINI KABUL ETMEDİLER

Oktay Öner;3 eşli Kaya Bey’in 18 çocuğundan biri.Yıllarca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve yöneticilik yapmış, akademik kariyere sahip olan Öner,ağabeyi Faysal Öner’den sonra aşiret içinde söz sahibi olan biri.

52 yaşındayken 1993 yılında Kaya Bey hakkın rahmetine kavuşunca, Oktay Öner’de diğer kardeşleri gibi babasının yolunda yürüyerek aşiretin bir arada kalabilmesi için,ulusal kimlik sahiplenmesi temelinde ,aşiret gerçekliğine sahip çıkmış.

Öner;Şidan aşiret gerçekliğine dair söze başlarken, Devlet anlayışının,1989 yılında Nordız bölgesine karşı geliştirdiği baskılara dikkat çekerek;

“Koruculuk sisteminin bir dayatma olarak Kürt halkına kabul ettirildiği yıllardı.Tüm Kürt aşiretleri gibi Şidan aşiret bireyleri de koruculaştırılmak isteniyordu.Ama bu dayatmaya karşı olan aşiret büyüklerimiz böylesi bir dayatmayı kabul etmeyeceklerini ve ellerini kardeş kanına bulaştırmayacaklarını söylediler.”

Şidan aşiretinin devletin dayatmalarına karşı çıkması sonrası,90’lı yıllardaki hükümetlerin ‘imha, inkâr ‘politikaları için düğmeye bastığını söyleyen Öner,

“hatırladığım kadarıyla Van Jandarma alay komutanlığında,21 Eylül 1989 tarihinde Tuğgeneral R.Uğurluoğlu başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıya bölgedeki aşiret büyükleri çağrılmıştı. Aşiretlere silah verilecek ve PKK ile sürdürülen savaşta kullanılacaklardı. Amcam Nedim Öner’de bu toplantıya katılmıştı. Ugurluoğlu paşa toplantıya katılanlara hitaben «Bu kez yan çizmek yok. Ya evet, ya hayır. Saflarınızı netleştirin; ya bizdensiniz, ya onlardansınız...» diyerek adeta gözdağı veriyordu. Amcam Nedim, generalin verdiği gözdağına aldırış etmeden böylesi bir teklifi kabul etmeyeceğini belirterek salonu terk etti.”dedi.

NEDİM ÖNER KÖY ORTASINDA KURŞUNA DİZİLDİ

Toplantı sonrası amcasının köye döndüğünü söyleyen Oktay Öner, toplantıdan iki hafta sonra, devlet güçleri tarafından Yukarı Beşparmak (Axuli) köyünde yaşanan cinayeti de şöyle özetliyordu.

Koruculuk dayatmasını kabul etmeyen amcam Nedim Öner, aldığı kararı babam Kaya Bey ve aşiret büyükleriyle paylaştı. Aşiret büyükleri, devletin bu çıkış karşısında sesiz kalmayacağını biliyorlardı. Ama aşiretimiz dün olduğu gibi bu günde kirli savaşın içinde olmak istemiyordu. O aralar Topçu değirmeni köyünde iki araç yakılmıştı. Onlarca araçtan oluşan özel Tim’ler ve askerler köye girdi. Askerlerin köye geldiğini haber alan amcam Nedim Öner, Van’dan köye hareket ederken, güzelsu bölgesinde bir uzman çavuş,’askerler köye girmiş, köye gitmezsen iyi olur’ diye amcamı geri çevirmek istemişse de, amcam üzücü bir olayın çıkmaması için yoluna devam etmişti”

Amcası Nedim Öner’in köye vardığında askerlerin ve Özel Tim’lerin hala köyde olduğunu söyleyen Oktay Öner, bundan sonra olan biteni de şöyle aktarıyordu

“amcam köye geldi. Birliğin başında bulunan komutanla uzun uzadıya konuştu. Yemek-çay ikram etti ve bölgede PKK’lilerin olmadığını söylediyse de, komutanı ikna etmedi. Görüşmelerden sonra Amcam, bir arkadaşıyla birlikte aracına binerek köyden uzaklaşmaya çalışınca, askerler ve özel Tim’ler, Kadınlar ve çocukların gözü önünde yaylım ateşine başladı: amcamın bedinde 300 kadar kurşun isabet eti. Sadece kafasına 28 kurşun değmişti. Amcam olay yerinde can verirken, asker ve Tim’ler köylüye hakaret ederek, evleri, otları ateşe vererek köyden ayrıldılar. Amcam kurşuna dizildiğinde henüz 44 yaşlarındaydı ve general amcamı öldürerek öç alıyordu”

 

KÖYLER YAKILDI, ŞİDAN AŞİRETİ GÖÇ ETTİ

Yaşanan katliam gibi cinayetten sonra, Nordız bölgesinde bulunan 23 köy boşaltıldı. Bu köylerde yaşayan Şidan aşiret bireylerinin %80 yaşadıkları coğrafyadan uzaklaştırıldılar. Van başta olmak üzere çeşitli il ve ilçelere yerleşen aşiret bireyleri üzerinde baskılar dinmedi. Yüzlerce insanımız tutuklandı, işkenceden geçirildi. Şehirlere gelen halk yoksullaştı, Köyden getirdikleri hayvanları yok pahasına sattılar. İşsiz kaldılar. Yaşama dair bir şansları kalmayınca 400 kadar aşiret bireyimiz, hayatta kalabilecek bir gelir elde etmek için silah almayı kabul ettiler.”

Aşiretlere karşı baskıların ayukka çıktığı yıllarda henüz 15 yaşında bir delikanlı olan Oktay Öner, Devlet erki tarafından hayata geçirilen baskılardan sonra yüzlerce Şidan gencinin (Kız-Erkek) PKK saflarına katıldığı ve birçoğunun yaşamlarını yitirdiğine vurgu yapan Öner, sözlerine devamla

“Devlet, kurşunu kendi ayağına sıktı. Kürtleri yok saydı. Aşiretlere güvenmedi. Ölümle, yakmayla başaracağını sandı. Ama yanıldı. Halkı yanına alacaksan onunla yakınlaşmalısın. Fakat ‘intikam’ duygusuyla, bilmeden Kürt halkına ulusal bilinç kazandırdı. Bu gün Şidan bölgesinde eğer ki oylar tek sandıktan çıkar gibi çıkıyorsa, devletin, hükümetin bunu oturup düşünmesi lazım. Aşiret üyeleri, büyüklerine, ağalarına saygıda kusur etmez ama söz siyasi tercihe geldiğinde özgür iradelerini kullanırlar” diyerek aşiret kültüründe yaşanan değişime dikkat çekti.

ŞİDAN AŞİRETİ 92’DEN BU YANA KÜRT SİYASİ MÜCADELESİNİN YANINDA

Günümüz itibarıyla, Van ilçe ve köylerinde on bin kadar nüfusları olduğu idia edilen Şidan aşiretinin geçmişten bu yana, Kürtlerin taleplerinden yana siyaset yürüten partilere yakın durduklarını ve 92 SHP-HEP ittifakıyla bu süreci başlattıklarını belirten Oktay Öner,

“Rahmetli babam Kaya Bey,92 seçimlerinde SHP ve HEP ittifakını destekledi. O zamanlar Remzi Kartal milletvekili adayıydı ve seçimlerde büyük başarıyla çıkarak milletvekili oldu. babam Kaya bey, bundan sonraki seçim süreçlerinde de Kürt siyasetinin yanında yer aldı ve bu duruşunu sürdürdü. Geçmişte, Rahmetli Kınyas Kartal ve çocuklarına destek verildi ama o zaman Kürt siyasi mücadelesi henüz şekillenmemişti ve Kartallar’da dayılarımız olduğu için babam onlarla birlikteydi”

93 sürecinden sonra, yani Kaya Bey’in vefatından sonraki süreçten bu güne kadar Şidan aşiretinin sürekli Kürt siyasi partilerinden yana tercih kullandıklarını söyleyen Öner;

“Baskıların en fazla olduğu, savaş ortamının en şiddetlendiği yıllarda dahi aşiretin siyasi tercihi değişmedi. il ve belediye encümenlikleri dışında aşiret üyelerimizin herhangi birine ne bir milletvekilliği ya da belediye başkanlığı dahi verilmedi. Ama bizler bu mücadeleyi kendi mücadelemiz bildiğimiz için ne sitem etik ne de küstük. Bundan böyle de bu tavrımızı sürdüreceğiz. Ama bu halkın mücadelesine soyunan anlayışın, halka daha fazla sahip çıkması lazım. il ve ilçe yönetimlerinin daha fazla diyaloğ içinde olması lazım. Merkez ve il teşkilatlarının ilçeleri sahiplenmesi gerek, yalnızlaştırma, öte’leme bu harekete fayda sağlamaz. Daha güçlü olmazsak başarı şansımız olmaz. Eğer ki bu davaya inanmış isek hatalarımızı ve eksiklerimizi de tartışmalıyız. Bu tartışmalar ‘talep, beklenti’ olarak algılamamalı. Tüm halkımızın az yada çok ödediği bir bedel var.” Diyerek BDP Van il teşkilatına hatırlatmada bulundu.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ VE 2014 SEÇİMLERİNİ GÜNDEMLERİNE ALMIŞLAR

‘Aşiretler Büyük Konuşuyor’ yazı dizimizin 2.bölümünde yer verdiğimiz Şidan aşiret gerçekliğinin konu alındığı yazıda sonlara gelinirken, Şidan aşiret ağası Kaya Bey’in oğlu Oktay Öner, son sözlerini ‘çözüm süreci’ ve 2014 seçimleri üzerinde yoğunlaştırarak sonlandırıyor.

“Çözüm sürecini aşiret olarak önemsiyoruz. Eksik olmasına rağmen ciddi adımlar atıldı. Daha da samimi olunması lazım. Çünkü başka şansımız yok. Şiddet, öldürme ve dayatmayla bu sorunun çözülmediğini gördük. Bu Kürt-Türk ve diğer halklar için büyük bir şanstır. Daha duyarlı olmak zorundayız. Yaşadığımız acıları sinemize basıp geleceğe barış, kardeşlik ve yakınlaşmayla yürümeliyiz. Daha profesyonel politikalar hayata geçirmeliyiz. Başarabilmek bizim elimizdedir. Bu halk bize güveniyorsa biz de halka güvenmeliyiz. Bakın dört aydır cenaze gelmiyor. Köyler basılmıyor, evler yakılmıyor. Bu bir fırsat ve şanstır.2014 seçimlerini de çok önemsiyoruz. Kent büyük şehir oldu. Halkın ‘iş, aş, ekmek’ talebi var. Bu insanlara hizmet götürmek zorundayız. Aşiretimizin tavrı geçmişte olduğu gibi bu gün de bellidir. Şimdi bir kez daha deklere etmenin anlamı yoktur. Biz Kürtler artık medeni toplumlar arasında yer almak zorundayız.2014 seçimlerinde belirlenecek olan belediye başkan adaylarının halkın taleplerine kulak verilerek seçilmesi lazım.İthal aday dönemine son verilmeli.Halkın arasına inilerek,halkın görüşleri doğrultusunda aday belirlenmeli.Gitsinler köylere,20-30 muhtar çağırsınlar.sorsunlar o muhtarlara ‘siz kimden yana tercih kullanırsınız?’,muhtarların %88’i kim istiyorsa onu seçsinler.başarıyı ancak böyle yakalarız.dengeleri ancak böyle kururuz.Zira kimsenin ,mücadeleden,kimlik sahiplenmesinden yana bir itirazı yok.Kimse menfaat ,para ,pul mevki,makam için bu mücadeleye gönül vermemiş.Her şeyin hayırlısını diliyor.Halkıma,aşiretime ve dava arkadaşlarıma başarılar diliyor.Baskalenews  da böyle bir fırsatı verdiği için teşekkür ederim”

Anahtar Kelimeler: aşiretler, büyük, konuşuyor1,
Bu haber toplam 10668 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
OKTAY öner degil van gulpinarda turkiyede kisiligi oturmus siyasi gorunusuyle surekli halki hakki savunan ve insanlarda maddi manevi ayrimi yapmaksizin yanlarinda olan biridir lutfen yanlis yorumlar yapip pasiflesmeyin
baskaleli aydo - 2013-11-23 17:10:05
HER ŞEYDEN ÖNCE OKTAY KARDEŞİMİZ VE AİLESİ HAKINDA YAPILAN ASILSIZ KULAKTAN DUYMA İÇİ BOŞ ELEŞTİRİLERİ KINIYORUM.BU TÜR ÇAMURLAR OKTAY KARDEŞİMİZ LEKELEMEZ VE ETKİLEMEZ ONU TANIYORUZ VE BİLİYORUZ O BU GÖREVE LAİKTİR KİMSENİN ŞÜPESİ OLMASIN YILARDIR BİZİMLE İNSANLARIMIZIN HAK VE HUKUNUN GASP EDİLMESİNE KARŞI MÜÇADELE İÇİNDEDİR.YÜREKTEN BAŞARILAR DİLERİZ.
HAMİT ATSIZ - 2013-11-13 23:33:56
sevgili oktay öneri aday adaylığı konusunda destekleyenlerdenim seviyesiz yorum yapanlara verilecek cevap çok amma ramazanlık ağzım izin vermior saygılar. norduzlu
kenan pars - 2013-07-31 15:42:14
Tüm Yorumlarları oku
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Anket
BAŞKALENEWS YENİLENDİ
KÖTÜ OLMUŞ
İYİ OLMUŞ
ÇOK İYİ OLMUŞ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. www.baskalenews.com
Yazılım: Haber Sitesi Kur