:Başkale News : | Başkale'den Dünyaya Açılan Tek Meridyen..
Son Dakika
PKK'li Kaya Erciş'te toprağa verildi Daily Telegraph: PKK, ABD ile gizlice görüşüyor Yüksekdağ: Erdoğan darbe yapıyor Erdoğan 'Kıyamete kadar savaş' dedi Karadeniz'in asi çocuğu Kobanê yolunda şehit düştü Siyasi soykırım operasyonları sürüyor: En az 31 gözaltı Nusaybin'de patlama: En az 2 polis yaralı Hakkari'de köyler boşaltılıyor Polis AKP tabelasını söktü! 'Şimdi katilimizi başımıza komutan olarak atıyorlar'
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
HDP’li Fırat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup
 
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
IŞİD zanlılarının tamamı serbest
 
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı
 
Belediye’den Yol Atağı
Belediye’den Yol Atağı
HPG'li Kaplan binler tarafından Feraşin'de toprağa verildi
 

HPG'li Kaplan binler tarafından Feraşin'de toprağa verildi

HPG Askeri Meclis üyesi Mehmet Kaplan (Mehmet Goyi) binlerce kişi tarafından toprağa verildi.

12 Temmuz 2013 Cuma 01:03
Yazdır

Kaplan için düzenlenen cenaze töreninde konuşan HPG Van Eyaleti sorumlularından Simko Derik, "Önder Apo'nun başlatmış olduğu bir süreç var. Biz Serok Apo'ya ve şehitlerimize güveniyoruz, devletten hiçbir beklentimiz yok" dedi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Laleş Yaylası'nda gerçekleştirilen Berxbir Kültür ve Doğa Festivali alanına gelen HPG'liler tarafından halka teslim edilen cenazelerden, 2012 yılında Beytüşşebap'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG Askeri Meclis üyesi Mehmet Kaplan'ın (Mehmet Goyi) cenazesi, Malatya Adli Tıp Kurumu'nda otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından alınarak önce Van'a daha sonra da binlerce kişinin katılımı ile Feraşin Yaylası'na götürüldü. Van'da sabah saatlerinde Gevaş yolu üzerinde bulunan Hitit Dinlenme Tesisleri'nde karşılanan cenaze daha sonra binlerce kişi ve yüzlerce araç konvoyu ile Feraşin Yaylası'na götürüldü. Yol üzerinde bulunan yurttaşların sevgi seli ile karşılanan cenazeyi Nordiz bölgesinde HPG'liler karşıladı. Burada yurttaşları selamlayan HPG'liler, daha sonra cenaze konvoyuna eşlik ederek Feraşin Yaylası'nda düzenlenecek olan cenaze töreni için yola çıktı. HPG Askeri Meclis üyesi Kaplan'ın cenaze törenine HPG'lilerin yanı sıra BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van İl eş başkanları Musa İtah ile Figen Yaşar, Van Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, MEYA-DER yöneticilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Cenaze daha sonra Feraşin Yaylası'na getirildi. Burada aralarında BDP Beytüşşebap İlçe Eş Başkanı Abdulkerim Ataman, Beytüşşebap Belediye Başkanı Yusuf Temel'in yanı sıra yüzlerce Beytüşşebaplı cenazeyi karşıladı. HPG'li Kaplan'ın tabutunu cenaze aracından alarak omuzlayan HPG'liler, cenazeyi uzun bir süre omuzlarında taşıdı. Tabut sarı, kırmızı, yeşil renklerle süslenirken, yürüyüşte tabuta çiçekler atıldı. Daha sonra cenazeyi alan yurttaşlar, kitlesel şekilde yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine slogan atıldı. Yine "Şehid namirin", "PKK halktır halk burada", "Feraşin yaylası Apocular yuvası" sloganları atıldı. Yürüyüşte ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posteri ve yaşamını yitiren PKK ve HPG'lilerin fotoğrafları taşındı.

Kitlesel yürüyüşten sonra cenazeyi HPG tarafından yaptırılan ve adına "Mehmet Goyî Şehitliği" adı verilen mezarlığa getiren binlerce kişi, burada cenazeyi son yolculuğuna uğurladı. Dini vecibelerin yerine getirilmesi ve okunan duaların ardından cenaze toprağa verilirken, konuşmalar öncesi demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşan MEYA-DER Van yöneticisi İdris Şaybak, HPG'li Kaplan'ın Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yaşamını feda ettiğini ifade ederek, "Şehit Mehmet Goyî bizim için, Kürdistan halkı için bu dağlara çıktı. Bu dağlara 24 yılı sığdırarak mücadelenin her alanında yer aldı. Şehit Mehmet Goyî'nin bundan sonraki mücadelesi artık bizim omuzlarımızdadır. Tüm Kürdistan halkının ve Önder Apo'nun başı sağolsun" dedi.

'Kürt halkı özgürlüğe yürüyor'

Ardından konuşan BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah, aileye başsağlığı ve taziye dileklerinde bulunarak, PKK'nin öncü kadrolarından olan Mahsun Korkmaz şahsında HPG'li Kaplan'ı andığını söyledi. İtah, "Şehit Mehmet şehit düşmeden önce arkadaşlarına, 'Şehit düşersem beni Kürdistan dağlarında toprağa verin' demişti. Bugün şehit Mehmet Goyî'nin vasiyetini yerine getirdik, onu çok sevdiği Kürdistan topraklarında sonsuzluğa uğurladık. Hewal Mehmet yaşamında nasıl bir duruş sergilemişse, şehadeti de o şekilde oldu. Biz de Van halkı adına şehidimize sahip çıktık ve onun anısı önünde saygıyla eğildik. Biz bugün görüyoruz ki, Kürt halkı kendini üst bir konuma getirmiş. Reber Apo öncülüğünde özgürlüğe yürüyor. Bir kez daha Reber Apo'nun ve tüm Kürt halkının başı sağolsun. 14 Temmuz direnişini selamlıyor ve tüm Van halkını 14 Temmuz direnişine sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi.

'Sayın Öcalan'ın başlattığı süreç onurludur'

Daha sonra konuşan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür de aileye başsağlığı dileğinde bulunarak, Kürt halkının PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında özgürlüğe ve barışa emin adımlarla yürüdüğünü dile getirdi. Kürt halkının Öcalan'ın etrafında kenetlenmesi ile ancak özgürleşeceğini belirten Gür, Rojava halkını da selamlayarak, önümüzdeki 6 ayda gidilecek olan seçim sonrası yerel özerkliği kutlayarak, Rojava halkını selamladı. Gür, "Artık 4 parçadan Kürt halkının birleşme zamanıdır. Kürt halkı ulusal ittifakını pekiştirerek, özgürlüğe yol olacaktır. Sayın Öcalan 21 Mart Diyarbakır Newroz'u ile yeni bir sürecin, silahların susacağı, demokratik siyasetin önünün açılacağı yeni bir süreç başlattı. Bu süreç ile gençlerin ölümlerinin önüne geçildi. Bu çok anlamlı ve çok erdemli bir duruştur. Sayın Öcalan'ın başlattığı bu süreç bizim için büyük bir önem ve onur taşıyor. Bu süreç bizleri Kürdistan topraklarında özgürlüğe götürecektir. Ben buradan bir de Rojava'da yaşanan gelişmelere değinmek istiyorum. Rojava halkının direnişini selamlıyorum, orada çok büyük şeyler oluyor, lütfen gözümüzün, kulağımızın biri de her gün Rojava'da yaşanan gelişmelerin üzerinde olsun. Bugün de burada Feraşin'de şehit Mehmet Goyi'yi son yolculuğuna uğurluyoruz. Mehmet arkadaş büyük bir komutandı. Davası uğruna yaşamını feda etti. Bizim de üstümüze çok şey düşüyor, şehitlerin anısı önünde onların mücadelesinin yolcuları olmaktır. Reber Apo yolunda yürüyerek, özgürlüğe koşacağız. Ben bir kez daha ailesine ve tüm Kürt halkına başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

'Rojava Kürdistan'ın çiçeğidir'

Gür'ün ardından konuşan HPG'li Kaplan'ın babası Salih Kaplan, cenaze törenine katılan herkese teşekkür ederek, oğlunun tüm Kürt halkının şehidi olduğunu ifade etti. Baba Kaplan, "Ben de sizleri şehidinize sahip çıktığınız için selamlıyorum. Bu şehitliğin Feraşin'de açılması nedeniyle çok mutluyuz. Bizim özgürlük mücadelesinde canlarını siper eden gerillalarımıza ve Rojava'daki halkımıza sahip çıkmamız lazım. Rojava Kürdistan'ın ve Kürt halkının çiçeğidir, yüreğidir, gözü ve kulağıdır. Serok Apo'nun başlatmış olduğu bu sürece sahip çıkmamız lazım. Bu sürece sahip çıkmazsak, iki taraftan da cenazeler gelecek. Bu şehit bütün Kürt halkının, Kürdistan'ın şehididir. Biz şehitlerimize söz veriyoruz, tek damla kanımız kalsa bile onların yolunda ilerleyeceğiz" dedi.

'Devlete değil Önder Apo'ya güveniyoruz'

Son olarak konuşan HPG Van Eyaleti sorumlularından Simko Derik ise, Feraşin'de HPG'li Kaplan için düzenlenen cenaze törenine katılan yurttaşları selamlayarak, cenazeye sahip çıkılmasından dolayı teşekkür etti. Derik, "Şehidimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Son damla kanımıza kadar onların yolunda gideceğiz. Önder Apo'nun başlatmış olduğu bir süreç var. Biz Serok Apo'ya ve şehitlerimize güveniyoruz, devletten hiçbir beklentimiz yok. Önderliğin bize sunduğu fikirleri ve iradesine inanıyor ve güveniyoruz. Bunu esas alarak buna karşılık adım atıyoruz. Halk ve gerilla iç içe şehitlerini selamlıyor ve şehidimizi toprağa veriyoruz. Şehidimizi saygıyla anıyoruz, bu da bizim şehitlerimize verdiğimiz değerden kaynaklanıyor. Şehit heval Mehmet'in vasiyeti üzerine kendisini Feraşin bölgesinde toprağa veriyoruz. Buradaki şehitlik Mehmet Goyi ismi alacak" diyerek, "Biji Serok Apo" ve "Şehit namirin" sloganları atarak konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından HPG'li Kaplan'ın cenazesi alkış ve sloganlarla toprağa verilirken, HPG'liler mezarın üzerine toprak atarak yurttaşlarla birlikte mezar taşlarını düzeltti. Daha sonra Feraşin Yaylası'na gelen Beytüşşebap halkı, Van'dan gelen yurttaşlarla tokalaşarak yurttaşları Van'a uğurladı.diha


Anahtar Kelimeler: hpg, askeri, meclis, üyesi, mehmet, kaplan
Bu haber toplam 18059 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Anket
BAŞKALENEWS YENİLENDİ
KÖTÜ OLMUŞ
İYİ OLMUŞ
ÇOK İYİ OLMUŞ
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. www.baskalenews.com
Yazılım: Haber Sitesi Kur